panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 7 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9337340

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
       18 listopada w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji w NST odbył się konkurs na plakat tematyczny.  Wzięło w nim udział 7 klas i wszyscy wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Jak w każdym konkursie komisja musiała wyłonić 3 pierwsze miejsca, nie było to łatwe zadanie, jednak po ciężkich obradach ogłoszono:

1 miejsce klasa 3 a T5
2 miejsce klasa 1 a T5
3 miejsce klasa 2 a BSI

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy talentu i pięknych prac.

                                                                                                   Samorząd Szkolny

 


SZKOLENIE Z PROJEKTU
       W dniach 15-16 listopada 2021 roku uczniowie NST uczestniczyli w szkoleniu „Podstawy przedsiębiorczości i negocjacje w biznesie”. Szkolenie odbyło się na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w ramach projektu „Szkoły sukcesu zawodowego”.

 
SPOTKANIE Z POETAMI
       Już 17 razy spotykali się poeci z różnych krajów na międzynarodowym festiwalu poezji w Polanicy Zdroju. W trakcie tych spotkań czytają swoje utwory, organizują konkursy poezji, wymieniają się doświadczeniami i rozmawiają o literaturze. Uczestnikami tych wydarzeń są od kilku lat uczniowie Noworudzkiej szkoły Technicznej. 18 listopada 2021 gościliśmy w naszej szkole uczestników XVIII festiwalu „Poeci bez granic”. Panowie Andrzej Dębkowski, Szymon Koprowski i Franciszek Haber odwiedzili nas już kolejny raz. Spotkanie odbyło się w  naszej „Świątyni Dumania” , klimatycznej bibliotece szkolnej, a uczestniczyli w nim uczniowie klas trzecich. Spotkanie odbyło się w przyjaznej  atmosferze. Nasi goście opowiadali młodym ludziom o swojej pracy i życiu, czytali fragmenty utworów oraz odpowiadali na pytania. Młodzież pytała przede wszystkim o to , jak pogodzić współczesny pęd do kariery i konsumpcjonizm z wrażliwością twórczą i poezją? Gdzie jest miejsce dla poezji w naszym życiu?

 


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NST
       Dnia 10 listopada 2021 r.  wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego w ramach akcji "Szkoła do hymnu" rozpoczął się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie klas: IIaT5 i IIbT5. W ramach apelu odbył się Artystyczny Konkurs Patriotyczny którego laureatem została klasa IIbT5 za wykonanie tańca Polonez. Wyróżnienia w konkursie otrzymały klasy IIaT5, IIIaT5 i IVbT. Pani Bogumiła Szostak za konkurs Historia Mazurka Dąbrowskiego wręczyła nagrodę laureatowi Igorowi Kałużnemu.

 




TELEFON ZAUFANIA
                             


Informatycy i elektrycy z 4A ku pamięci Powstańcom
       Już kolejny raz podczas zajęć z wychowawcą – Panem Konradem Kałwakiem uczniowie klasy 4AT pisali kartki pocztowe do uczestników Powstania Warszawskiego. Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców oraz chęć pokazania Zrywu przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział.
       W tym roku akcję pisania kartek poprzedziła lekcja wychowawcza podczas której odbyła się projekcja filmu „GŁÓD, BRUD I WESELA – ŻYCIE CODZIENNE PODCZAS POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”. Następnie uczniowie pracowali w grupach nad tematem dramy, który wcześniej wylosowali. Pod koniec zajęć wychowawca przeprowadził rozmowę na temat życia codziennego Powstańców Warszawskich.
       W przeciwieństwie do lat poprzednich, podczas tegorocznej edycji organizatorzy nie drukowali i nie rozpowszechniali kartek w tradycyjnej papierowej formie. Zaoszczędzone na produkcji i rozpowszechnianiu pocztówek środki zostały przeznaczone na realizację działań pomocowych skierowanych do Powstańców Warszawskich. W tym roku mieliśmy możliwość wysłania kartki on-line, które kosztowały 10PLN. Mogliśmy napisać maksymalnie 25 słów – dokładnie tyle wynosił limit w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie Powstania Warszawskiego. Po krótkim zastanowieniu, wybraniu konkretnego adresata (żyjącego Powstańca) oraz chwili zadumy zaczęliśmy kreślić pełne patosu słowa. Wszystkie e-kartki po zakończeniu akcji zostaną wydrukowane i w formie tradycyjnej trafią do Powstańców Warszawskich.
       Naszą korespondencję mogliśmy wysłać anonimowo lub podać swój adres zamieszkania i numer telefonu. My podaliśmy swoją klasę i Szkołę, żeby zaznaczyć, że zawsze pamiętaMY. Kto wie? Być może będziemy mieli na tyle szczęścia, że otrzymamy odpowiedź od jednego z Bohaterów? W przeszłości mieliśmy już takie przypadki w NST i proszę uwierzyć, że łezka w oku niejednokrotnie się kręciła podczas czytania własnoręcznie napisanych wspomnień Bohatera. Powstańcy bardzo chętnie odpowiadają na otrzymaną notkę – niektórzy z nich preferują nawet kontakt telefoniczny. W akcję pisania kartek pan Konrad Kałwak włączył również inne - młodsze klasy, z którymi ma zajęcia.
       Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom.
       Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.
BohaterON umożliwia każdemu wysłanie kartki do Powstańca, przypominając, że pamiętamy...


NOWORUDZKA SZKOŁA TECHNICZNA PAMIĘTA
       W dniu 29 października informatycy oraz elektrycy z klasy 4a technikum wraz z wychowawcą panem Konradem Kałwakiem udali się na miejski cmentarz do Nowej Rudy, by zatroszczyć się o mogiły zmarłych mieszkańców naszego grodu. Celem akcji, było przede wszystkim odwiedzenie i uporządkowanie grobów osób zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności. Uczniowie najpierw odwiedzili mogiłę pułkownika Józefa Sokola - uczestnika walk o m.in. Tobruk oraz Monte Cassino, gdzie od wychowawcy dowiedzieli się o historycznych dokonaniach noworudzkiego bohatera. Posprzątali również bezimienne i opuszczone groby, a wcześniej zorganizowali w klasie zbiórkę kwiatów i zniczy, by groby te udekorować. Podczas wizyty na cmentarzu udało się też odwiedzić miejsca, w których pochowani zostali nauczyciele Noworudzkiej Szkoły Technicznej. Mając również na uwadze korzenie szkoły "Górniczej" nasi koledzy uporządkowali pomnik poświęcony górnikom poległym 10 maja 1941, kiedy to doszło do silnego wyrzutu gazowo-skalnego w noworudzkiej kopalni. Śmieŕc poniosło wtedy 187 górników, w tym dwóch jeńców brytyjskich.

BO NAJWIĘKSZĄ MIŁOŚCIĄ JEST PAMIĘĆ 💪

BRAWO MY!

<< Start < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne